OPR. DR. EROL BAYRAKTAR

YDA Center Dumlupınar Bul.
A2 Blok K:6 D:200
Çankaya/Ankara

Kapalı Cerrahi

Kapalı Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Karın bölgesinde gelişen çeşitli hastalıkların tanı ya da tedavisi için kullanılan laparoskopik cerrahi yönteminde, cilt üzerindeki kesi boyutu son derece küçüktür. Laparoskopik cerrahi, ismini cerrahi işlem sırasında kullanılan laparoskoptan alır. Laparoskop, ucunda ışığı olan fiber optik bir teleskop olarak tanımlanabilir. 

Karın bölgesine açılan kesiden vücut içine sokulan laparoskop sayesinde hekim, operasyon sırasında rahat bir görüş elde eder. Karın bölgesinin farklı yerlerine açılan kesiler sayesinde operasyon bölgesine diğer cerrahi aletler sokulur ve cerrah, hareketlerini yüksek çözünürlüklü bir monitörden izleyerek yapar. Minimal invaziv cerrahi ya da kansız ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi yöntemi ile pek çok farklı hastalığın tanısı koyulabilir ve tedavisi yapılabilir.

Laparoskopik cerrahide ihtiyaç duyulan kesi alanı 0.5 ila 1 cm. aralığındadır. Dolayısıyla kişi, ameliyat sonrasında daha az ağrı hisseder. Ayrıca açık ameliyatlardan sonra organ ve dokularda gelişen yapışıklık da minimum düzeyde olur. Laparoskop olarak adlandırılan optik cihaz, karın bölgesine açılan kesiden içeri sokulur. Bu sayede cerrah, monitör aracılığıyla ilgili bölgeyi rahatça görebilir. 

Müdahale edilmesi gereken bir durum varsa karın bölgesinde farklı bölgelere 2 ya da 3 farklı kesi açılır ve bu bölgelere trokar tüpleri yerleştirilir. Bu tüplerin içinden laparoskopik cerrahi sırasında kullanılan yardımcı el aletleri sokulur. Böylece hekim, hastayı etkili bir şekilde opere edebilir. Açık ameliyatlara göre daha geniş görüş alanı sağlayan laparoskopik cerrahide kesi izlerinin küçük olması, yapışıklık ve yara fıtığı gibi sık görülen komplikasyonların azalmasını sağlar. Ayrıca yara izleri, estetik açıdan da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. 

Laparoskopik cerrahide ameliyat ne kadar büyük olursa olsun operasyon sonrasında hastanın hissettiği acı ve ağrı gibi yakınmalar açık ameliyatlara göre çok daha azdır. Hastanın daha az ilaç kullanarak hızlıca iyileşmesini sağlayan bu yöntem sayesinde pek çok farklı ameliyat yapılabilir.

Laparoskopik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Kapalı ameliyatın açık ameliyata göre en önemli avantajları şunlardır;

- Klasik açık cerrahiye kıyasla hastalar ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı hisseder.

- Hastaneden taburcu olma süresi daha kısadır.

- Kişiler normal hayatlarına daha çabuk dönerler.

- Hastalar ameliyat sonrası daha hızlı ayağa kalkarlar. Bu yüzden bağırsaklar daha çabuk çalışır.

- Ameliyat kesi yerinden fıtık gelişme riski daha azdır.

- Kesi yeri küçük olduğundan yara yerinde iltihaplanma daha az olur.

- Ameliyat kesi izi görülmeyecek kadar küçüktür.

Laparoskopik Yöntem Ne Kadar Güvenlidir?

Laparoskopik cerrahi en az açık cerrahi kadar güvenlidir. Laparoskopik cerrahide, önce göbek deliğinin altından yerleştirilen bir trokarın içinden karın boşluğuna gönderilen bir kamera (laparoskop) ile, karın boşluğu içindeki organlar incelenir. Ameliyatın laparoskopik yöntemle yapılmasının uygun olup olmadığına bakılır. Eğer karın içinde yaygın iltihap ve bağırsaklar arasında ileri derecede yapışıklıklar gibi durumlar ile karşılaşılırsa, ameliyata kapalı olarak devam edilmez ve açık ameliyata geçilebilir. Laparoskopik cerrahide, ameliyatın başarısı cerrahın deneyimi ve ameliyatın tekniğine hakimiyeti ile doğru orantılıdır.

Laparoskopik Cerrahi Kimler İçin Uygun Değildir?

Her hasta laparoskopik cerrahi için uygun olmayabilir. Bu hastalar;

- Karın duvarında enfeksiyonu olanlar

- Kanama bozukluğu olan kişiler

- Karın içi enfeksiyonu (yaygın peritoniti) olanlar

- Gebelik (2. ve 3. Evre)

- Geçirilmiş karın ameliyatı olanlar

- Ağır solunum ve kalp bozukluğu olan kişiler

- Aşırı şişman kişiler